Duben 2015

Report z koncertu Ewy Farné v Brně

25. dubna 2015 v 20:23 | Celene |  My diary
Tento čtvrtek 23.4 konečně nadešla mnou už delší dobu očekávaná událost v podobě koncertu Ewy Farné v rámci jejího turné V akustickém směru. Poslouchám ji už od jejích začátků a když jí bylo 13, byla jsem na jejím koncertu v Novém Městě na Moravě, což vysvětluje mé nadšení pro tuto akci. Pravidelní čtenáři ví, že studuji v Brně, takže volba, kam na koncert půjdu byla jasná :) Dohromady Ewa poctila svou přítomností deset měst, kdy v jednom případě zavírala i na Slovensko. Turné odstartovalo 3.4 v Jihlavě, pokračovalo do Tábora, Olomouce, Třince, pak do Bratislavy, Jablonce nad Nisou, Pardubic, BRNA, pokračovalo do Plzně a dnes 25.4 končí v Karlových Varech. Pokud jste neměli to štěstí účastnit se tak jako já, budu ráda, když se mnou tento skvělý zážitek budete sdílet alespoň prostřednictvím této reportáže :)

18:40 Se sestřenkou přicházíme do sálu SONO centra. Odhadem je tu tak 200 lidí v prostoru v 1000, takže místa dost. Podél okraje pódia je nalepená skupina, jejíž průměrný věk odhaduji na 14 let.

18:50 Registruji zkoušku světel, za chvíli už by to mělo vypuknout. Oficiální začátek koncertu je v 19:00, tak uvidíme, co na tom bude pravdy. Moc dalších lidí nepřichází, ale k dětskému osazenstvu přímo pod pódiem se přidávají dva borci ve věku vysokoškoláků a jeden dospělý pár. Když se rozhlížím po SONU, registruji, že místa na sezení jsou zatím obsazena zhruba z poloviny.

18:55 Dospěláků je tu poskromnu, ale jsou tu a ne všichni v roli rodičovského doprovodu. U pódia se objevuje další týpek, cca kolem dvaceti let, v ruce drží růži.

19:00 Na pódiu se objevuje jeden člen kapely.

19:05 Přichází další člen kapely a chystá se stoleček skleničky s vodou. První člen mezitím odchází zpět do zákulisí.

19:10 Pod pódiem se nachází skromný půlkruhový parket. Podél toho půlkruhu potom přechází do dvou schodů nahoru. Půlkruh schůdku je po své celé délce obsazen sedícími lidmi a já sedím mezi nimi zhruba v polovině. Nervózní matky vedle mě si vyměňují poznámky o tom, kdy to teda asi začne...

19:14 Kapela eFeM přichází na pódium v kompletní sestavě. Úvodní přivítací slovo si vzal na starost kudrnatý přítel Ewy na jehož jméno si nemůžu vzpomenout, ale počítám s tím, že se jej během koncertu určitě dozvím. Dozvídáme se od něj, že první písnička koncertu nese název Kolem nás. Rozeznívají se první tóny a zraky všech se upínají na pódium.
Kapela eFeM je dnes nejen coby kapela Ewy Farné, ale začátek patří jenom jim jako předkapele a jejim vlastním songům.

19:18 Druhou píseň, kterou uslyšíme, se jmenuje Sbírka. Když se zaposlouchám do textu, zjevně je to o jednorázovce na jednu noc, která podle slov "patříš do sbírky mých špatných nocí" nedopadla zrovna nejlépe...

19:22 Blonďatý zpěvák kapely, jehož jméno se snad také za nedlouho dozvíme, reklamuje CD kapely a rukou pokyne směrem ke stánku, kde jej můžeme zakoupit. Říká, že koupě by jim udělala ohromnou radost a vtipkuje o tom, že v Třinci mají rekord 10 prodaných kusů. Následuje píseň Barevné polibky.

Když se ještě vrátím k prodejnímu stánku, tak během koncertu je tu také možnost zakoupit všechna Ewina dosud vydaná CD včetně těch polských, placky, plátěné tašky, trička a kšiltovky hlásající do světa, že jste Farnoušek či že máte Farnodiagnózu a jste Farnoholik. Samozřejmě nechybí motivy Leporela. Škoda jen, že je drtivá většina v bílé barvě. Pár kousků se mi vážně líbilo, ale bohužel v bílé barvě vypadám jak mrtvá nevěsta (což mě teď přivedlo k myšlence, co si teda sakra obleču na svoji svatbu?!...) a proto jsem bohužel žádné tričko ani kšiltovku nepořídila :(


19:25 Kapela uvádí dosud neznámý sing Zmatená generace.

19:29 Dozvídáme se, že jméno blonďatého zpěváka je Filip. Ten uvádí další písničku s názvem Dětské lži s tím, že je to Martinova nejoblíbenější písnička a pokyne směrem k příteli Ewy. Super, tak už známe dvě nejpodstatnější jména :) Martin tvrzení potvrzuje. Matky sedící vedle mě jsou z písně natolik nadšené, že nahlas uvažují o koupi jejich CD.

19:33 Kapela eFeM se loučí s písničkou Vojna a mír. Objevují se blesky fotoaparátů.

19:35 Filip představuje členy kapely eFeM křestními jmény a publikum nadšeně tleská.

19:37 Kapela se na okamžik loučí a navnaďuje publikum na příchod Ewy Farné. Sálem se rozléhá nadšený potlesk. Pódium se drobně přestavuje, takže nás asi čeká malá pauza...

19:45 Zhasínají světla a sálem se začíná rozléhat hromadné skandování "Ewa, Ewa, Ewa, ...", když v tom Ewa Farná skutečně přichází na pódium a publikum jásá. Uvítá nás písničkou La la laj. Vypadá moc hezky. Má na sobě černé kozačky, černé lesklé leginy a modré šaty lemované hustými bílými proužky, které jí volně splývají na stehna. Sukně se trochu řasená a dělá to krásný efekt, když se Ewa rychleji zatočí. Outfit dovršila volným bílým sáčkem. Dneska by tu módní policie kritizovat nemohla ;)


19:49 Lidé tleskají a Ewa přeje krásný dobrý večer. Parket se začíná zaplňovat a objevuje se spousta chytrých telefonů zaznamenávajících koncert. Následuje písnička Začínáš, během níž na sebe Ewa s Martinem krásně reagují úsměvy :)

19:53 Na řadu přichází píseň Maska, což je jedna z mých nejoblíbenějších, takže se sbírám ze schůdků a přesouvám se blíže k pódiu, kde se přidávám ke své sestřence. Když jsem se dostala takto blízko, nemohla jsem si nevšimnout, že má Ewa zuby bílé jako perly. Její dentista se musí dmout pýchou.


19:58 Ewa děkuje všem přítomným za účast na dnešním koncertě a za to, že jsme si jako dnešní večer program zvolili právě je, když jsme měli neomezené množství možností včetně Ordinace v růžové zahradě. Uvádí písničku Ticho a upozorňuje na akusticky jazzové úpravy a přeje nám, ať si to užijeme.


20:03 Ewa prosí fanoušky, aby zpívali s ní. Někdo začal do tónů zpívat, ještě dřív než ona sama, tak se podívala tím směrem a zavtipkovala: "Já jsem říkala, že ten otevřenej bar nebyl dobrej nápad." Kousek tedy zazpívá a chce, abychom zpívali po ní. Takto se to párkrát zopakuje a pak nám řekne, že jsme připravení.

20:05 Píseň Sama sobě.


20:09 Ewa zve na pódium Filipa z kapely eFeM a uvádí písničku Síla slov. Než se do ní ale pustí, tak se ptá kluků na pódiu (Filip a Martin), co oni a holky. Martin se na ni pobaveně zaculí a odpoví "Nemůžu si stěžovat.", což dost lidé v sále pobaví, zvlášť když si k tomu Ewa přirazila "To nemůžeš no" :D
Potom se otočila na Filipa "Co ty, Filipe?"
Filip se rozhlíží po sále a odpovídá, že hledá.
Ewa "Támhle někdo říkal "juchů". Číslo je plus 420," potutelně se usmívá, taky se koukne po sále a upozorní Filipa "Ale tady vpředu nekoukej, to se nesmí," kde naráží na věk, "a tam vzadu taky ne, tam jsou páry." Ještě dodává, že song Síla slov je exkluzivní a hrají ji pouze na turné a začíná zpívat.

20:14 Ewa vypráví v souvislosti s kapelou eFeM příběh Byoncé o tom, jak jí taky stejně tak jako nyní eFeM tvrdili, že na desce nemá ani jeden hit a ona tomu vydavatelství řekla "máte pravdu, je jich tam pět" a že přesně to by přála eFeM a že si to podle ní zaslouží. Ještě chválí vzhled SONO centra a říká, že ten kdo to navrhoval, fakt klobouk dolů a uvede písničku Z nálezů a krás. Během zpívání projde kolem Martina a pohladí ho po zádech. Všimnu si, že její šaty nemají bílé proužky, jak se mi vzprvu zdálo, když jsem seděla na schůdcích, ale že jsou protkané stříbrem.

20:18 Další píseň je Oblíbená věc, kterou jsem česky ještě neslyšela, ale ujíždím na její polské verzi Ulubiona Rzecz, takže to naprosto hltám.


20:22 Ewa uvádí singl Neznámá známá, který otextoval Xindl X a říká o ní, že je to "pro mě srdcová věc". Najednou ale vypadá ale trochu zaraženě a přiznává, že zapomněla slova a ptá se fanoušků, jestli neví, když v tom jí jeden z těch dvou vysokoškolskejch borců napověděl. Ewa se chytla, nadšeně vypískla "jo! děkuju", s borcem si plácla a začala zpívat :D Z počátku jsem si myslela, že je to součást a bylo to schválně, ale potom, jakou měla radost, když se chytla, mi došlo, že to součást fakt nebyla :D A Neznámá známá je od teď můj novej oblíbenej hit Ewy Farný ;)

20:28 Ewa se omlouvá, že jí někdy naskočí text v polštině a nemůže se ho zbavit a že je to škoda, že zrovna u srdcovky... Uvádí další písničku, jejíž název jsem ale bohužel nepostřehla, který zpívá za doprovodu Honzy (klávesák). Po chvíli písnička plynule přechází v song Ty jsi král a potom stejně plynule v titilní song Ošklivky Katky Jaký to je.


20:37 Ewa děkuje a uvádí píseň Mámě, přičemž se zamýšlí nad tím, jak málo písní je o otcích a že příště to bude Pro tátu, protože ten je stejně důležitý jako máma.

20:43 Píseň Toužím.

20:48 Píseň Směj se.

20:54 A konečně zaznívá i píseň Leporelo a Ewa ji rozhodně nezpívá sama. Atmosféra je naprosto úžasná a když se tak rozhlížím po sále, všimnu si, že zpívá i pár dospěláků, což je prostě boží :)

20:57 Ewa uvádí píseň Lešek a vysvětluje, že jsou to hláška producenta, který ji objevil a že je to její vlastní text. Po písničce Ewa představuje jmény všechny členy kapely. Když představuje Martina, zastaví se, dívá se jedním směrem do publika a říká "takhle jásala nějak moc" a majetnicky se před Martina postaví a vyhrne si rukávy a říká "to jako pozor, já jsem kus masa" dělá si srandu z fanynky. Kapela hraje parádně, Ewa má úžasné pohybové nadání a světelná choreografie je naprosto boží. Publikum úplně šílí a sálem se nese jeho jásot.

21:03 Písnička Jen tak. Nestačím zírat a musím říct, že ten jejich osvětlovač je vážně hotovej kouzelník. Navíc Ewa tady byla úplně super, když chtěla, aby fanoušci zase zpívali s ní a když to bylo slabý, tak řekla "Dobře pánové, výzva! Zkuste si představit a zazpívat tak, jako kdybych já zhubla 10 kilo, jo? Tak zkusme jo, to bude výborná motivace." :D Dobrý bylo, že to nepomohlo x DDD Ale dala tím skvěle najevo, že jí tyhle váhový nesmysly naprosto putna, což je dobře :) Dietářky nemám ráda.


21:10 Ewa se loučí a ukončuje koncert. Poté, co odchází Ewa i kapela, publikum začíná okamžitě skandovat "ještě jednu, ještě jednu, ještě jednu, ..."
21:12 Kapela a poté i Ewa se vracejí s písničkou Boží mlejny melou. Zpívá, když v tom zahlásí "Tuhle znáte!" a Boží mlejny melou přechází v Měls mě vůbec rád, kdy společně s Ewou zpívá drtivá většina sálu. Jak píseň skončí, kapela s Ewou se loučí.21:19 Honza se vrací. Chvíli po něm se vrátí i Ewa, děkuje za potlesk a uvádí píseň Déšť. Závěr songu byl naprosto fenomenální, kdy Ewa zazpívala "déšť" a "é" přitom dokázala držet aspoň půl minuty.

21:24 Koncert skončil a další přídavek už nás bohužel nečeká. Fanoušci se začínají přesouvat o patro níž na autogramiádu, kam pak Ewa přijde. Se sestřenkou jsme se tam po chvíli, kterou jsme ještě strávily nahoře vyměňováním si vzájemných dojmů z koncertu, přesunuly také a zařadily se do fronty.

21:50 Ewa přichází a sedá si za stolek. Slečna s fotoaparátem, která přišla společně s ní, sděluje fanouškům organizační pokyny a vysvětluje, že na koncertech Ewy fotí jenom ona, aby se dostalo na všechny, protože když se fotí fanoušky na svou techniku je to zdlouhavé a nedostane se na všechny, tak proto to tak je, aby se na všechny opravdu dostalo a že do dvou dnů budou fotky na facebooku.

Už nehlídám čas a držím si místo ve frontě. Když na mě vyšla řada, Ewa už podepisovala další svoji fotku, kterou mi následně podala, vzala si ode mě vstupenku, kterou jsem držela v ruce a podepsala mi ji taky. Hecla jsem se a poprosila jsem ji, jestli by mi mohla podepsat ještě jednu pro přítele a vysvětlila jsem jí "on tu měl být dneska se mnou, ale zlomil si nohu, tak jestli bys mi mohla podepsat pro XY", načež se Ewa soucitně zhrozila a automaticky sáhla po další fotce, kterou prvně podepsala a potom k ní ještě připsala vzkaz "Pro XY, snad příště :)". Potom jsem si sedla na připravenou židli vedle ní, aby mi její fotografka taky udělala společnou fotku a když jsem se zvedla a už odcházela, tak se na mě Ewa ještě otočila a houkla na mě "Pozdravuj XY.", což od ní bylo strašně milý :) Udělala mi tím ohromnou radost, větší než bude mít ve finále on :D Za XY si samozřejmě dosaďte křestní jméno mého přítele, které budu ale dále držet v anonymitě a nadále ho tu označovat jako Božského ;)


Ve 22:20 mě sestřenka "konečně" přesvědčila, že "time to go home" a zrychleným krokem jsme mířily na šalinu, protože mě nenapadlo podívat se v kolik to jede :D Naštěstí jsme měli kliku a i když jsme měli spoj s přestupy, tak jsme to stihly akorát, že vždycky za 3-4 minuty, co jsme dorazily na zastávku, tak nám to jelo. Poslední přestup jsme nakonec vynechaly a rozhodly se, že tu jednu zastávku ke kolejím dojdeme pěšky. Byla jsem z toho koncertu strašně naspeedovaná a plná energie, takže jsem zrovna moc normálně nešla a celou cestu od zastávky ke kolejím spíš protancovala x D Mohl na mě být asi celkem vtipný pohled :D Když jsme pak dorazily na kolej, hned jsem si začala přehrávat záznamy z koncertu. Dovolím si odvážné tvrzení a to to, že naživo zní snad ještě mnohem líp než na CD. O playbacku rozhodně nemůže být ani řeč, Ewa Farná fakt zpívat umí. Tenhle koncert se rozhodně zařadil mezi nejlepší zážitky letošního roku. Už dlouho se mi nepodařilo se tak uvolnit a dokonce si i zatrsat a veřejně zazpívat :D :) Škoda, že koncert v Brně byl jedním z posledním, protože kdyby byl jedním z prvních, tak bych si ho klidně zopakovala třeba v Jihlavě, Olomouci nebo klidně v Pardubkách, ale do Karlových Varů už do dneska bohužel nestíhám :/ :) Jsem potom volala Božskýmu a říkala jsem mu, že ho Farná pozdravuje a on se mi smál, že mi to nevěří, tak jsem mu řekla, že mám důkaz a prý už se teda těší :D Tak jsem zvědavá, jak se bude tvářit x D Hlavně je fakt super, že je vážně hrozně sympatická a vůbec není nějaká namyšlená nebo zpychlá a dokáže si krásně dělat srandu i sama ze sebe. A ještě jednou mi dovolte pochválit ten její zpěv. To je fakt pecka. Až se jednou podaří dostat se k režii a natočím tu nějakej pořádnej biják, tak chci, aby k němu Ewa Farná zazpívala titulní song :)

14/4/2015

14. dubna 2015 v 23:08 | Celene |  My diary
Chci se s Vámi podělit o informaci, že jsem dneska měla fakt fajn den :) U nás na univerzitě se konal Kariérní den, kdy od 9:00 cca do 16:00 byly různé přednášky a vystavovali tam různé firmy. Firmy mě teda vůbec nepálkovaly, protože mám tak specificky vymezené zaměření, že by stejně žádná z nich nedokázala uspokojit mé kariérní potřeby :D Byla jsem ale na třech přednáškách a dvou případech to nebyla úplná ztráta času ;) Překvapivě jsem tam zaměřila opravdu lákavou možnost příležitosti, ale než začnu popisovat své nadšení, prvně počkám jak dopadne realizační krok a případně se s Vámi podělím potom. Znělo to ale moc fajn :) Mezi první a druhou přednáškou jsem tam měla hodinovou díru, kterou jsem využila k tomu, že jsem zaparkovala u stánku, kde líčili na životopis a pak Vám udělali fotku. Tak jsem si tam sedla do křesla a nechala se opečovávat :D Joo, to bylo fakt příjemný, až začnu vydělávat zase nějaké prachy, asi začnu chodit na kosmetiku :D


No a minulý týden jsem to celkem roztočila v Ann Christine. Moje peněžka trochu zaplakala :D Vysolila jsem 2 128 korun!! Když jsem si spočítala původní ceny, vyšla mi částka 2 828, tak jsem ušetřila 690 korun, což je vcelku pěkný :) Taková jarní injekce do šatníku, zase bych to měla protřídit a něco vyřadit. Už mám takhle slušnou hromadu, kterou se chystám umístit na votocvohoz, ale pořád jsem se nedostala k tomu, abych to nafotila :/ Ale pořídila jsem fakt hezký kousky, převážně tílka a trička, ale i třeba dvoje leginy. Ty jsem si teď celkem oblíbila a konečně se to venku z hlediska počasí začíná rýsovat co k čemu, takže mi v nich neumrzne zadek :D Joo a taky se musím veřejně pochválit, že jsem od včerejška napsala dvě stránky bakalářky :D Na to, jak moc se mi to nechtělo ani otevřít, tak to považuji za velký úspěch :D Nevím jestli je to tím Kariérním dnem, ale dneska jsem nějaká fakt nabuzená a mám hroznou chuť začít zkoušet nový věci. V neděli jdu s Božským na Inline Megatest 2015, což je veletrh inline bruslení v Brně, budou je tam půjčovat a můžete si to zadarmo vyzkoušet. Překvapivě to byl můj nápad :D A podobných nápadů se mi v hlavně budí ještě pár x D


13/4/2015

13. dubna 2015 v 14:54 | Celene |  My diary
Těžko věřit tomu, že poslední článek jsem zveřejnila víc jak tři týdny zpátky. Konečně to napravuji :) Mám za sebou pedagogickou praxi. Díky Bohu, že už ji mám za sebou!! Označuji to za nejtraumatičtější zážitek z vysoký a to už z ní pár pěkně traumatickejch zážitků mám. Nechci to moc detailně rozebírat, což mi ale bohužel připomíná, že jsem z toho ještě nenapsala závěry, které musím povinně napsat do deníku praxe, takže mě to stejně ještě nemine. Ach jo :( Jako cvičná škola v pohodě, cvičnej učitel v pohodě, děcka taky v pohodě, nebyli na mě drzí, nedělali si ze mě srandu a chovali se ke mě fakt s respektem, což mě mile překvapilo. Mělo to všek jednu zásadní hlavní vadu v podobě mojí vedoucí pedagogické praxe. BITCH!! To je všechno, co k tomu řeknu. Už jenom závěr - mám z toho za C, což je v překladu dvojka, tak mi můžete pogratulovat, že mám to trauma úspěšně za sebou a teď přichází na řadu zasloužené zotavování se :) Naneštěstí si však začínám uvědomovat, že je půlka dubna. PŮLKA DUBNA!! A většina mých spolužáků prudí s tím, že teoretickou část bakalářky má minimálně polovina napsanou a usilovně na tom dřou. Moje bakalářka od února leží ladem skladem a nenapsala jsem tam ani čárku. Dobře, počítá se nadpis? Ehm... Můj vnitřní signál už mi dává najevo je alarmující čas se k ní zase vrátit. Mě se ale tak šííííleně nechce :( Mám ale super téma, které mě fakt baví, takže věřím, že až se konečně odhodlám a něco na tom zase udělám, tak se do toho snad zase rychle ponořím a milé spolužáky rychle doženu. Ano, tomu se říká pedagogický optimismus! :D


Co se týče osobního života, tak už to nevypadá zrovna tak moc růžově, jak jsem to pomalu začínala vidět. Postupně se nám s Božským nakupili drobné problémy, které v těchto dnech vyústili v jeden velký a nad naším vztahem se začaly stahovat mračna... Tak moc, že jsem se o svoje obavy podělila s tátou. S mým tátou, chápete... Už z toho se dá lecos usoudit. Dokonce jsem tátovi podělila o informaci, že jsme spolu 5 měsíců, což pro něj byla novinka. Když jsem mu to dva měsíce zpátky řekla, tak jsem délku trvání vztahu zamlžila. Ještě to nemáme úplně vyřešené, ale důležité je, že jsme to řešit začali. Seč hodně karet nahrává k ukončení našeho vztahu, věřím že ještě oba dokážeme vytáhnout nějaká esa z rukávu a tuhle zdánlivě mizernou partii zvrátit opět v šanci na výhru. Tahle důležitá debata mezi námi ještě není ukončená, ale věřím, že to dopadne dobře. Doufám v to... Aneb kdo chce hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod. A já vážně věřím, že oba budeme chtít najít způsob. Je to 50/50 ale za svých 50 já říkám ANO. Já flintu do žita házet nebudu. Tak snad se to bude dobře vyvíjet a ty mračna se zase vyjasní. Nutí mě to přemýšlet nad mými minulými vztahy. Zamýšlet se na tím, co jsem v nich dělala špatně a co naopak dobře a snažím se najít v minulosti něco, co mi může být k užitku v přítomnosti. Zatím jsem bohužel na nic převrtnýho nepřišla :D :/ Jediný k čemu jsem zatím došla je, že se musím zaměřit víc na sebe a míň na nás dva. Možná to zní nelogicky, ale dává to smysl. Když posílím sama sebe, posílím i nás dva. Když jsem zabržděná já, což bohužel cítím, že jsem... brzdím i náš vztah. Je na čase se odbrzdit. It's time to wake up.